karateoyama.pl
Serwis Karate Oyama

Oyama Karate

                                      
Twórcą naszej dyscypliny jest Wielki Mistrz Shigeru OYAMA, 10 DAN - wybitny autorytet i legenda Światowego Karate. W 1983 roku jako Saiko Shihan (Najwyższy Mistrz) - posiadacz 8 dan, opuścił szeregi Międzynarodowej Organizacji Karate Kyokushinkai - IKO. Jedną z przyczyn tej decyzji była chęć nieskrępowanego realizowania własnej wizji pełnokontaktowej walki wręcz, zreformowania archaicznych technik oraz nieefektywnych metod treningowych. Wielki Mistrz po kilkudziesięciu latach praktyki i studiów nad dalekowschodnimi systemami walki stworzył neoklasyczną dyscyplinę opartą z jednej strony na japońskiej tradycji karate, z drugiej strony na najbardziej skutecznych i sprawdzonych formach walki, takich jak Boks czy Thai-boks.

Oyama Karate jest dyscypliną walki o walorach utylitarnych, zarówno w pełnokontaktowej formule sportowej walki (full contact i knockdown), jak i w zwykłej samoobronie. Shigeru Oyama odrzucił dotychczasową doktrynę walki wziętą z Goyu-ryu i Kyokushin, wprowadzając szybkie przemieszczanie się na nogach, wyprzedzanie ataku przeciwnika, zejścia z linii ciosu wraz z równoczesnymi kontratakami. Takiej filozofii walki został podporządkowany cały system szkolenia. Zmieniono niektóre bloki i uderzenia oraz rozwinięto technikę pracy nóg. Nowe autorskie kihon kata stanowią pomost pomiędzy uczeniem podstaw a realną walką.
W połączeniu z innymi zaawansowanymi, ponad stylowymi formami, uznanymi za klasykę karate jak np. seienchin czy kanku-dai, kihon kata tworzą reprezentatywny obraz kształtowania się kontaktowego karate w XX wieku. Są przedmiotem studiów i praktyki oraz jednym z najważniejszych czynników pozwalających pojmować Oyama również jako sztukę walki. Zaawansowani karateka praktykują także ćwiczenia i kata z bronią (Bo, Tonfa, Sai).

W Oyama Karate obowiązuje autorski system szkolenia dzieci, dostosowany do ich możliwości psychicznych i fizycznych oraz dwupionowy model szkolenia młodzieży i dorosłych. Generalnie walki treningowe i sportowe prowadzone są zarówno w wersji knockdown - tj. bez atakowania głowy rękami, jak i według reguł fc-face contact karate - z atakiem rąk w rękawicach na głowę; z pełnym kontaktem (full contact karate) lub ograniczonym (light contact).

Założycielem i liderem Polskiej Organizacji Oyama Karate jest Hanshi Jan Dyduch, 8 dan z Krakowa (ur. 24.01.1956 r.).
Karate zaczął uprawiać od 1974 roku w Ognisku Specjalistycznym TKKF "Karate-do Kyokushinkai" a potem w Krakowskim Klubie Karate Kyokushinkai. W 1975 roku jako Reprezentant Polski wziął udział w I Otwartych Mistrzostwach Świata Karate Kyokushin w Japonii. Za swoją postawę otrzymał w Tokio od Kancho Masutatsu Oyamy nagrodę specjalną. Rok później został Mistrzem Polski Karate Kyokushin w kategorii ciężkiej i zdobył złoty medal w Międzynarodowym Turnieju Karate Kyokushinkai "O Puchar Wawelskiego Smoka" 

W 1977 roku, po powrocie z Indii i Afganistanu zakończył karierę zawodniczą i rozpoczął działalność szkoleniową w Krakowie. W 1979 roku ukończył z wyróżnieniem studia historyczne na Akademii Pedagogicznej w Krakowie. W 1980 roku zdał z wyróżnieniem egzamin na stopień mistrzowski 1 dan a w 1983 roku na 2 dan kyokushin karate. Oprócz kariery sportowej pełnił także wysokie funkcje organizacyjne w polskim Kyokushin będąc m.in. Przewodniczącym Komisji Kyokushinkai Polskiego Związku Karate i Prezesem Krakowskiego Klubu Karate Kyokushinkai. W latach 1985-86 oraz w 1990 roku przebywał i trenował w Stanach Zjednoczonych. W 1991 roku nawiązał kontakt z Wielkim Mistrzem Shigeru Oyamą, 10 dan, w ślad, za którym, zdecydował się na odejście z IKO kyokushin. Od 1991 roku stał się animatorem rozwoju Oyama Karate w Polsce. W 1992 roku zdał w Holandii test weryfikacyjny na 2 dan a następnie egzamin na stopień mistrzowski 3 dan w Oyama Karate. W 1994 roku zdał egzamin na 4 dan. W 1997 roku został promowany na stopień mistrzowski 5 dan i otrzymał tytuł Shihan. W 2001 roku w dowód uznaniu dla osobistych, bardzo wysokich umiejętności technicznych i szkoleniowych, jak również wybitnych sukcesów organizacyjnych i sportowych w Polsce i na arenie międzynarodowej Shihan Jan Dyduch, otrzymał nominację na stopień mistrzowski 6 dan, w 2004 roku na 7 dan z rąk Prezydenta WOKO - Soshu Oyamy, a w 2010 roku Wielki Mistrz Shigeru Oyama 10 dan nadał Janowi Dyduchowi stopień mistrzowski 8 dan oraz tytuł Hanshi, w uznaniu dla jego wysokich kwalifikacji technicznych, jak również sukcesów sportowych, szkoleniowych i organizacyjnych na arenie międzynarodowej.

Hanshi Jan Dyduch wychował wielu znakomitych zawodników i instruktorów m.in. Mistrzów Świata Knockdown Oyama Karate, wielu medalistów mistrzostw Europy, dziesiątki medalistów mistrzostw Polski i Pucharu Polski. Wyszkolił bądź wypromował około 410 posiadaczy czarnych pasów Oyama Karate w Polsce.

W 2001 roku Jan Dyduch został ponownie wybrany Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Oyama Karate w Polsce i Polskiej Federacji Oyama Karate. W 2003 r. liderzy współpracujących ze sobą ogólnopolskich związków karate (Shorin-ryu, IFK Kyokushin, All Style Karate, Shotokan, Goju-ryu) powierzyli mu funkcję prezesa Polskiej Federacji Karate. 

ZAMÓW POKAZ


facebookInformacje dla ćwiczących


karateoyama.pl